Jag kan tyvär inte svara på medicinska frågor

Jag har fått två frågor angående hormoner.

Jag har nyligen börjat med testosteron och har till och från väldigt ont i benen. Kan det vara en bieffekt av testosteronet?

 

Hej! Jag undrar vilken androgenhämmare folk brukar använda, samt dos? Samt vilka bieffekter som kan komma iom vilken dos man tar.

Jag har ingen medicinsk kunskap om hormoner och kan därför inte svara på dessa frågor. Den här bloggen svarar i första hand på frågor som rör relationer och sexualitet, kopplat till personer med transerfarenheter. Jag förstår att det finns ett behov att forum att ställa även andra storters frågor, men det här är inte den platsen.

Mitt tips är att titta på 1177.se eller fass.se angående medicinering och bieffekter.

Lycka till!

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com Logo

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Google-foto

Du kommenterar med ditt Google-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s